Лікування морською водою.

 

Лікування морською водою.
 
Море завжди приносить всілякі дарунки - здоров'я. Море готове ділитися своїми дарунками з усіма людьми - з тими, хто шукає здоров'я, гармонії, повноцінного життя. Саме життя вийшло з моря. І море продовжує дарувати нам життя і його енергію.
Скелясті береги, які буяють кам'яними терасами, і море - завжди різне, то штормове, то спокійне, то злегка пограваюче хвилями, щомиті міняє відтінки коліру, - от тому, ми пам'ятаємо й любимо його. Море, багате планктонами, молюсками, рибою. Море несе саму натуральну їжу, здоров'я.
В інших країнах немає звичаю додавати в їжу сіль, одержувану природним шляхом - шляхом випарювання з морської води. Це роблять тільки в Японії. І чи не тому японці вважаються більш здоровою нацією, ніж інші народи? Тут рідше зустрічається рак лімфатичних залоз, хвороби серця, передчасний склероз, психічні захворювання. Не тільки морська сіль, але й морські водорості, вживані в їжу, несуть людям здоров'я моря! Ви теж можете використати для лікування морські водорості: перевірити їхню дію й на собі, рекомендувати і іншим людям. І можна сказати, що це один із самих здорових продуктів на землі, один із кращих природних ліків.
Існує безліч різновидів водоростей. Майже всі вони цілющі. Якщо підсумувати цілющий вплив всіх різновидів водоростей, то з'ясується, що в цілому вони перемагають понад 300 хвороб. Причому водорості і їжа з них стають ліками на будь-якій стадії прояву хвороби. Вони можуть усунути хворобу, коли навіть найперші ознаки її не з'явилися. Вони допомагають вилікуватися й тоді, коли хвороба запущена й зайшла вже далеко.
Водорості - і ліки, і їжа. Вірніше, їжа, яка стає ліками. У них утримується білок - один з основних найважливіших компонентів харчування. Причому білка у водоростях більше, ніж у будь-якому іншому із продуктів харчування. Але білок у водоростях набагато корисний, ніж білок м'яса. Адже там майже немає холестерину. Тому регулярне вживання продуктів з водоростей дозволяє наситити організм необхідними речовинами, і позбавити судини від жирових відкладень, і впоратися з атеросклерозом!
У водоростях безліч вітамінів і самих різних корисних речовин, які просто необхідні для крові і її нормального складу. Нормальна робота нервової, серцево-судинної й інших систем організму неможлива без цих речовин. Вони досить позитивно впливають і на захисні функції організму. Причому всі ці речовини втримуються у водоростях у найбільш прийнятній для людини, дуже легко засвоюваній формі. Практично все, що є в море, дуже корисно для людини. Навіть сама морська сіль дуже корисна, тому що містить майже повний комплекс необхідних людині мінеральних речовин. Марною й навіть шкідливою вона стає, коли її в результаті промислової переробки очищають так, що залишається чистий хлористий натрій. Звичайна кухонна сіль, яку вживає більшість людей на планеті, - практично чиста отрута.
Той, хто піклується про своє здоров'я, буде вживати тільки натуральну кам'яну сіль, не очищену хімічним шляхом, а ще краще - морську сіль.
Без солі організму жити не можна. Який смак у крові? Солоний. Який смак у поту? Солоний. Багато рідин організму мають природний солонуватий присмак. Виходить, вони містять солі, це їхня природна властивість, їхній природний склад. І скільки б не говорили про шкоду солі - зовсім виключити сіль із харчування не можна. Організм не одержить необхідних речовин, до того ж багато продуктів без солі будуть просто позбавлені всякого смаку.
Відомо, що багато тварин люблять злизувати з рук людини солоний піт - адже в ньому втримуються важливі мікроелементи. Є дослідження, які свідчать про те, що рак крові в худоби може розвиватися внаслідок недоліку в їхньому раціоні солі.
І раз вуж не можна без солі, а звичайна сіль шкідлива - залишається тільки одне: використати морську сіль, природно випарену з морської води. Тим більше що тільки в морській, не очищеної хімічним образом солі втримуються всі необхідні для нормального складу крові компоненти: магній, кальцій, натрій, йод і т.д.
Кожна людина повинна вірити у цілющу силу моря. Проводячи довгі дні на морському березі, дивіться на море й моліться йому, як Богу, просячи про здоров'я. У гарну погоду занурюйте у його хвилі, продовжуючи вимовляти свої молитви. Ви повинні почувати, як цілюща морська сіль входить у тіло через шкіру й зціляє Вас, як морське повітря начебто обмиває Ваші хворі легені й зціляє їх. Необхідно свято вірити у це. І завдяки саме Вашій шаленій вірі Ви дійсно зцілитися. І будете вдячні морю за це. Не втомлюйтеся дякувати йому, не втомлюйтеся розповідати про його цілющі властивості іншим.
...Теплий вітер дме з моря, шумить прибій, легкі хвилі розбиваються об берег... Повітря насичене киснем і дрібними, мікроскопічними, майже невідчутними крапельками води, які утворюють морські хвилі, розбиваючись об берег. Виходить, повітря насичене і йодом, і бромом, і кристалами солі. Все це всмоктує шкіра, все це вдихають легені. Ви входете у воду й відчуваєте легке тремтіння - це тому, що поверхневі кровоносні судини скорочуються від води, температура якої нижче температури тіла. Але миттєвий подих стає глибоке й прискореним, серце починає працювати посилено, підвищується обмін речовин у всьому організму -і по тілу розливається приємна теплота. Судини знову розширюються, кров'яний тиск злегка знижується, кров починає циркулювати інтенсивніше, краще працюють капіляри, підсилюється харчування органів і тканин... Прекрасне тренування, загартування для судин! М'язи розслаблюються - морські хвилі роблять на тіло дію легкого масажу. Ви пливете, глибоко при цьому дихаючи. Це значить, організм збагачується киснем.
Найкраще купатися в морі при температурі води від 20 до 27 С. Найкращий час для купання від 10 до 17 годин. Сніданок перед купанням повинен бути дуже легким. Якщо прийом їжі був рясним, то потрібно виждати, як мінімум, 2 години, перш ніж увійти у воду. Роздягнувшись, не слід негайно входити у воду, спочатку треба підставити тіло свіжому повітрю й сонцю, дати йому трохи подихати. Якщо тіло спітніло, треба дати йому охолонути, треба висушити піт, перш ніж входити у воду. Нормальна тривалість купання від 3 до 20 хвилин при температурі холодної води 14-15° С і температурі гарячої води 41-43° С.